location

Jawor

ul Kuziennicza 9

blog

Computerized Numerical Control (CNC), czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, to jak sama nazwa wskazuje metoda obróbki tworzyw wszelkiego rodzaju, w której konieczne jest wykorzystanie komputera. Podstawą tejże techniki jest zatem specyficzny system sterowania, który posiada mikrokomputer. Co bardzo ważne jednak, komputer ten może zostać interaktywnie zaprogramowany w taki sposób w jaki sobie tego życzymy. Z pomocą układów możemy więc kierować monitorem graficznym, który pokazuje nam przebieg konkretnej obróbki.

Taki monitor wskaże nam również najważniejsze dane dotyczące narzędzi oraz poda informacje korekcyjne. Ogromną zaletą tej konkretnej metody frezowania jest fakt, iż firmy ją stosujące mogą wykonać nawet bardzo skomplikowane kształty tworzyw, w sposób niezwykle dokładny i do tego w bardzo krótkim czasie. Dlatego też, można bez wątpliwości uznać, iż metoda ta jest wręcz idealna przy produkcji przemysłowej, gdzie wytwarzane są produkty o identycznym kształcie w bardzo dużej liczbie.

 

Jak przebiega proces frezowania?

Frezowanie CNC można podzielić na trzy najważniejsze etapy. Pierwszym z nich jest stworzenie odpowiedniego projektu na komputerze. Następnie jest on przetwarzany, tak aby miał postać planu sterowania narzędziami, po czym następuje już obróbka takiego tworzywa.

Dzięki tej metodzie, firmy mogą zdecydowanie szybciej i w znacznie łatwiejszy sposób pracować z tworzywami, co po prostu oznacza, że możliwe jest wykonywanie szybkiej obróbki. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na to, iż zmniejszają się też ogólne koszty oraz skróceniu ulega czas obsługi maszyn. Wystarczy tylko raz zaprogramować urządzenie aby wyjątkowo precyzyjnie wykonywało określony kształt. Brak tego typu metody programowania i projektowania komputerowego oznaczałby zatem wydłużenie całego procesu oraz niemożność osiągnięcia tak dobrego efektu końcowego. Musimy sobie uświadomić, iż człowiek nie byłby w stanie opracować określonego kształtu w tak krótkim czasie. Dzięki maszynie szybciej pozyskamy zatem dużą liczbę konkretnych produktów. Tym samym zmniejszają się też koszty procesu produkcji, co z pewnością oznacza oszczędności dla samych klientów. 

 

blog2

 

 

 

blog2

 

 

Czym dokładnie jest frezowanie?

 

Czym dokładnie jest frezowanie CNC? Jest to pewien rodzaj obróbki skrawaniem, który umożliwia obrabianie płaszczyzn, kanalików, uzębień, rowków czy też powierzchni kształtowych. Narzędzie wykonuje ruch obrotowy, podczas gdy ruch posuwny jest wykonywany przez narzędzie bądź obrabiany przedmiot. Należy pamiętać, że podczas frezowania, ostrza narzędzi nie wykonują swojej pracy w tym samym czasie, ale jedno po drugim.

 

Jeśli natomiast chodzi o kształty nieobrotowe, takie jak uzębienie kół zębatych albo krzywki, to stosuje się inny rodzaj obróbki skrawaniem, jakim jest dłutowanie. Skrawanie w tym przypadku jest wykonywane przez nóż, który został przymocowany do suwaka. Ten z kolei wykonuje ruchy poziome oraz pionowe.

 

Przy pomocy powyższych technik i narzędzi Arbi-tech z siedzibą w Jaworze na Dolnym Śląsku wytwarza  m.in.płyty, kostki, podpory, listwy w róznych gatunkach stali. Poza tym frezowanie obejmuje także procesy wiercenia, gwintowania itp.